Znakování pro batolata

    Máte doma miminko či batole a už se nemůžete dočkat, až se s ním budete moci dorozumět bez odhadování co by tak asi mohlo chtít sdělit svému okolí? Lze to ještě dříve, než začne mluvit. Jak je to možné? Díky znakování pro batolata. 

    Znaky miminka i vy již nevědomky používáte. Jako například „ne“, „pápá“ či posílání pusinek. Znakování tuto „slovní zásobu“ obohatí. Dítko si s vámi i s ostatními členy rodiny může povídat nejen o tom co potřebuje, ale také o tom co ho zrovna zaujalo. 

    Říkáte si, že stejně jednou začne mluvit tak k čemu znakování, už tak mám na vše málo času. Ano, můžete si také říct, že lezení není potřeba když dítě stejně začne chodit, ale je to mezi krok, který velmi pomůže k následujícímu milníku. Pojďme si tedy povědět jaké jsou výhody znakování.

    rodina

    1. méně pláče jelikož, budete vědět co vaše ratolest chce / potřebuje
      • Znáte to „ehmbla“ „Chceš pití? Na tady máš.“ ŘEV. „No, na tu máš, vždyť musíš mít žízeň po jídle.“ ŘEV….
    2. rozvoj komunikace
      • tím že víte co přesně vám miminko ukazuje (např. broučka a ne auto) s ním o tom můžete více mluvit než blábolení o autě, které vaši ratolest absolutně nezajímá. A jak je známo děti udrží víc pozornosti u věcí, které je přirozeně zajímají. Tím si rozšiřují slovní zásobu i když ještě tolik sami nemluví.
    3. upevnění vzájemného pouta
      • dítě se může spolehnout, že je mu rozuměno a můžete vést dialog, je mezi vámi méně vypjatých situací z důvodu neporozumění. Tím upevňujete vzájemné vztahy.
    4. BONUS: vyšší IQ
      • ze studií bylo zřejmé, že děti, které znakovali mají ve školních letech vyšší IQ o několik desítek bodů.

    matka s dítětem

    Znakování není žádná novinka, v Americe je tato aktivita s dětmi zcela normální a u nás se velmi rozmáhá, stejně jako kontaktní rodičovství, nošení děti atd… Pokud Vás toto téma zaujalo jistě si najdete to pravé pro vás, ať již knihu, kurz, seminář, či inspiraci na sociálních sítích.