Řada finančních záležitostí není zcela jednoduchá a jasná. U peněz to platí dvakrát. Každý by se měl chovat finančně zodpovědně a vše řádně zvažovat.
1. Snižte platby za bankovní služby, tím, že budete správně platit to, co máte, budete vhodně a s rozvahou používat bankomaty, budete používat mobilní banku, internetové bankovnictví a platební kartu. Některé operace jsou zdarma, jiné za poplatek. Správně si naplánujte výběry v hotovosti a účel využití vybraných peněz. Bezhotovostní placení jak platebním příkazem, tak peněžní kartou, bývá levnější. Pokud si banku teprve vybíráte, zvažte všechny tyto možnosti s přihlédnutím a s kalkulací toho, co budete od banky nejvíce potřebovat a využívat, s přihlédnutím na případné poplatky. Na základě takovéto inventury Vašich potřeb je pak snazší nalézt účet, který splňuje Vaše potřeby, nenutí Vám nic navíc a je za příznivou cenu.
2. Další velmi důležitou podmínkou, jak udržet své finance na uzdě, je kontrola plateb za energie. Hlídejte si, kolik platíte za elektřinu, teplo, plyn, vodu nebo i za mobilní operátory či jiné poskytovatele ostatních služeb. Doporučujeme zavolat stávajícím dodavatelům služeb s požadavkem, že máte v úmyslu od nich odejít. Dodavatelé mají připravenou takzvanou speciální nabídku a služby Vám jsou schopní a ochotní zlevnit, jen proto, aby si Vás udrželi. Pokud se tímto budete držet a i nadále budete mít přehled co kde a komu platíte, určitě nějaké peníze ušetříte.
3. Pokud si chcete půjčovat, přemýšlejte u toho. Když již splácíte například půjčku na nový rodinný dům a potřebujete si ještě vypůjčit na auto, půjčky konsolidujte. Sloučením půjček navíc ušetříte a budete splácet pouze jednu a ještě výhodněji.
4. Mezi další finančně zodpovědné chování patří vytvořit si určitou peněžní rezervu. Rezervu můžete vytvářet dlouhodobě po malých částkách a měla by sloužit k překlenutí výpadku příjmů minimálně na půl roku. K rezervě byste měli mít okamžitý přístup.
5. Pro ty, kteří přemýšlí ještě dále a mají jisté finanční prostředky, se doporučuje pojištění, bydlení ve vlastním domě a v neposlední řadě zajistit dětem vzdělání, bezstarostný důchod v podobě penzijního připojištění a těm, komu ještě peníze zbydou, investovat do podílových fondů, akcií nebo dluhopisů.