Běhání jako samotné může být jak zdravé, tak nezdravé. To mají kritici pravdu, ale jen částečně, naštěstí! Hlavně začátečníci musí pevně dodržovat zásady a doporučení, které každý zkušený dává. Je dobré si ze začátku najít tréninkový plán a dle toho postupovat a postupně prodlužovat zátěž. Je nežádoucí, hned od začátku si myslet, že můžete uběhnout stejně intenzivně trasu, jako někdo kdo se běhání věnuje dlouho.
Pamatovat také musíme na aktuální hmotnost, každé kilo je při běhání znát, ze začátku je doporučováno provozovat indiánský běh. Jedná se o kombinaci rychlé chůze a pomalého běhu. Prvopočátky jsou převážná chůze a pár minut běhu, postupně se běh prodlužuje, až běháte souvisle celou dobu, ale je doporučováno, první měsíc docílit pouze tak 20 souvislého běhu, který musí bavit a nic nesmí u toho bolet.
Posilování potřebných partií
Vedle trénování běžecké technicky, je důležité procvičovat také držení těla a posilování zádových svalů, které při ochablosti také docílí, že bolí záda a při běhu to může být také znát.
Běžecká abeceda
Nejznámějšími cviky, které protáhnout potřebné partie je běžecká abeceda a měla by být základní znalostí každého běžce. Učí správné technice běhu a zlepšuje koordinaci. Jednotlivé pohyby se netrénují všechny dohromady, ale postupně v několika cvicích. Ideálně ji zařadíme před rychlostním tréninkem, alespoň jednou týdně. Nikdy ne po tréninku a když se cítíme unavení, mohli bychom se svojí nepozorností zranit.
Jednotlivé cviky abecedy:
· lifting – protahování kotníků, tím vždy začínáme
· skiping – vysoké zdvihání kolen
· zakopávání – přispívá ke zvýšení rychlosti
· běh pozpátku – zlepšuje koordinaci pohybu
· skoky stranou – vylepšuje sílu a také koordinaci
· běh stranou – příjemné protažení
Prokysličení mozku
Běhání z psychického hlediska má jenom pozitiva, při běhání se odplavují negativní energie, okysličuje mozek a celkově se tělu udělá dobře. Uvidíte sami, po doběhu se budete cítit překvapivě odpočatě, nabití energií a chutí druhý den znova opětovně vyrazit.