Kdy je vhodné přistavit pergoly k domu?


    V dnešní době je trendem bydlení ve vlastním rodinném domě. Avšak pokud máme to štěstí, že nějaký vlastníme, je jasné, že se v něm chceme cítit co nejlépe, a to nejen uvnitř, ale i venku na zahradě. To většinou znamená vytvoření stinného koutku. K tomu používáme nejrůznější prostředky.

    Tím zdaleka nejběžnějším jsou pergoly k domu. V podstatě se jedná o jednoduchou stříšku, která poněkud přesahuje dům. Je možné pod ni umístit například zahradní nábytek a vytvořit zde příjemné posezení.

    To oceníme zejména v horkých letních dnech, kdy například chceme trávit odpoledne venku, avšak delší pobyt na přímém slunci rozhodně není ideální, tedy pokud nechceme riskovat úžeh či úpal. Není tedy divu, že jsou tak rozšířené.

    pergola s kulatou střechou

    Samozřejmě, je možné použít i stín vzrostlých stromů, avšak ten není ani zdaleka tak spolehlivý. Za prvé trvá dlouho, než takový strom vyroste. Navíc jeho rostoucí kořeny mohou poškodit základy domu. Také je zde otázka padajícího listí a toho, že mezi nimi bude nevyhnutelně mezera, kudy na nás bude přímo svítit Slunce.

    Dobrá, než se však pro pergolu rozhodneme, je nejprve dobré si promyslet, zda se k našemu domu vůbec hodí, a to nejen vzhledově. Pokud totiž má skutečně plnit svůj účel, je potřeba, aby byla dostatečně velká.

    klasický typ pergoly

    V první řadě je tedy nutné se ujistit, že na ni máme dostatek prostoru. To je problém zejména v dnešní době, kdy se staví řadové rodinné domky, okolo kterých jsou malé zahrádky, na které se prakticky nic nevejde. Zde tedy není možné, abychom ji umístili tak, aby měla dostatečné rozměry k tomu, aby blokovala sluneční paprsky po celý den, nebo alespoň po většinu dne.

    Dále je potřeba také uvážit, zda skutečně venku budeme trávit tolik času. V současné době totiž není stavba pergoly levnou záležitostí. Proto je dobré si její stavbu dobře promyslet a naplánovat. Jen tak nakonec budeme skutečně spokojeni.