Zažitým stereotypem je fakt, že hudba, již posloucháme v těhotenství má vliv na vývoj našeho dítěte. Nejčastěji doporučovanými skladbami jsou ty vážné, především od Mozarta nebo Bacha. Je na tomto tvrzení ale vůbec něco pravdy, nebo se jedná jen o vymyšlenou báchorku? Pojďme se na to tedy společně podívat.
Vědci se tímto tématem zabývají už opravdu poměrně dlouhou dobu. Nejdříve se zaměřme, od kdy je vlastně plod schopen zvuky vnímat. Studie odhalila, že již v 6. týdnu těhotenství se u dítěte objevuje základ vnitřního ucha a o deset týdnů později už dokáže reagovat na hudbu a okolní zvuky. Ve 20. týdnu už má sluchový aparát plně vyvinutý. Reagovat tak dokáže na hlasy, zvuk zvonku u dveří a tím pádem i na hudbu. Studie prováděná v Helsinkách také ukázala, že matky, které svým ještě nenarozeným dětem pouštěly poslední tři měsíce těhotenství ukolébavky, že si dítě ještě i čtyři měsíce po narození písničky pamatovaly.
A jak je to tedy s tím Mozartem? Klasická hudba se doporučuje pouštět, protože vaše dítě se při jejím poslechu dokonale zklidní. Pokud nevěříte zkuste malý pokus, při kterém pustíte například nějaký tvrdý rock. Dítě najednou ožije, bude neklidné a začne kopat. Poslech umělců vážné hudby také podporuje pozitivní změny v mentálním tak fyzickém vývoji dítěte, které se následně odráží v motorických dovednostech. Tyto děti začínají také dříve a lépe komunikovat se svým okolím a celková inteligence a schopnost přemýšlet by měla být lepší než u dětí stejného věku, kterým matky v průběhu těhotenství hudbu nepouštěly.
V pozdějším věku jsou děti nadanější na matematiku, mají lepší paměť a jsou kreativnější. Nepřehánějte to ovšem s hlasitostí. Nemusíte se obávat, že by vaše děťátko špatně slyšelo, protože plodová voda zvuky opravdu skvěle nese. Pokud chcete mít doma génia nemyslete si, že čím více a déle budete hudbu pouštět, tím chytřejší dítě bude. V tomto případě byste mu mohla naopak uškodit. Hudbu pouštějte maximálně hodinu až dvě denně. Dokonale postačí i půlhodina.
Nezanevřete ovšem ani na zpívání dítěti, protože si lépe zvykne na váš hlas, který se mu mimochodem moc líbí, a také proto, že během zpěvu se dokonale uvolníte od stresu, což vašemu miminku také opravdu moc prospěje.